KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8371219
*
nr 837 1219
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Gouache, Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Porträtt av man, motivets mått: 47x38
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juli 2013
kl 20:40:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/7 18:38:11
1
600 kr
29/7 19:59:59
2
500 kr
29/7 20:00:11
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache porträtt av man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
nr 837 1219
Karl-Göte Sernius Andersson
(1904-1959), Sverige
Gouache, Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Porträtt av man, motivets mått: 47x38
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juli 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/7 18:38:11 | 1 | 600 kr |
29/7 19:59:59 | 2 | 500 kr |
29/7 20:00:11 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Karl-Göte Sernius Andersson
Karl-Göte Sernius Andersson, svensk bildkonstnär född 1904, död 1959.Läs mer om Karl-Göte Sernius Andersson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache porträtt av man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14